Drodzy Uczniowie.
W związku z trwającą pandemią nie organizujemy jeszcze wspólnych akcji oddawania krwi, ale warto przypomnieć, że jest ona dalej niezbędna osobom chorym.
Jeśli jesteś zdrowy i pełnoletni możesz zostać dawcą krwi. W Głogowie stacja krwiodawstwa znajduje się w szpitalu (na parterze) – poniżej link do strony .
https://www.rckik.wroclaw.pl/krwiodawstwo-Terenowy-Oddzial-Glogow-80-8.html

…oddając krew ratujesz życie…Oby jutro Tobie nie była potrzebna…

Kto może zostać krwiodawcą?
Krew lub osocze może oddać każdy zdrowy człowiek w przedziale wieku od 18 – 60 lat.
Wszyscy oddający krew muszą być zdrowi, ponieważ tylko wtedy oddanie krwi nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu zarówno oddającego jak i przyjmującego. Dlatego też wszyscy krwiodawcy poddawani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym, żeby wyeliminować zakażenia dla biorcy. Czy podczas oddawania krwi występuje ryzyko zakażenia AIDS lub inną chorobą? Jest to praktycznie niemożliwe, ponieważ do pobierania używa się sprzętu jednorazowego użytku, całkowicie wyjałowionego.

Jak często można oddawać krew? Co 8 tygodni w ilości 450 ml, nie częściej niż 6 razy w okresie roku. Osocze można oddawać metodą plazmaferezy co dwa tygodnie, nie więcej niż 15 litrów w ciągu roku.

Kto nie może być krwiodawcą?
Nie mogą oddać krwi ani osocza ludzie, którzy przebyli wirusowe zapalenie wątroby (tzn. żółtaczkę zakaźną), chorzy na AIDS oraz nosiciele wirusa HIV. Przy każdym oddaniu krwi lub osocza wykonywane są badania, które pozwalają wykryć nosicieli wirusa HIV oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C, a także osoby zakażone kiłą. Dawcami krwi nie mogą być ludzie chorzy na gruźlicę, kiłę, choroby krwi, choroby serca i naczyń krwionośnych oraz choroby nowotworowe, a także alkoholicy. Nie można też oddawać krwi w ciągu 12 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi lub osocza i po wykonaniu tatuażu. Przez okres sześciu miesięcy nie mogą oddawać krwi osoby powracające z Afryki Środkowej i Zachodniej, Tajlandii, a także osoby zwolnione z zakładów karnych. O wszelkich wątpliwościach dotyczących stanu zdrowia należy powiadomić lekarza, który wykonuje badania kwalifikujące do oddania krwi lub osocza.
Jak przygotować się do oddania krwi?
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:
• w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
• być wyspanym, wypoczętym
• spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
• w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka i ciasta kremowe.
• ograniczyć palenie papierosów
• Być zdrowy, nie może posiadać objawów przeziębienia (np. katar, kaszel, opryszczka)
• Nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi !!!
Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL