Wymiana międzynarodowa z niemieckim Gimnazjum
Wymiana międzynarodowa z niemieckim Gimnazjum

Wizyta naszych zachodnich sąsiadów dobiegła już końca. W dniach 15.-21.04.2018r. przyjmowaliśmy gimnazjalistów z zaprzyjaźnionej szkoły w partnerskim Langenhagen. To był bardzo intensywny, a zarazem ciekawy tydzień, spędzony na wspólnych rozmowach, wzajemnym poznawaniu się, zabawie oraz aktywności fizycznej. Ojj wiele się działo!!! Tradycyjnie pierwszy dzień po przyjeździe uczniowie niemieccy spędzili u swoich partnerów wymiany, poznając ich rodziny i panujące w domach obyczaje. Od poniedziałku zaczęliśmy realizację naszego programu w szkole i mieście. Było spotkanie z dyrekcją, zabawy integracyjno-poznawcze oraz zwiedzanie głogowskiej Starówki! Głogów oglądany z wieży Ratusza oczarował swą zielenią, a zarazem dynamicznym rozwojem miasta. W planie był również udział w zajęciach lekcyjnych – tu szkoła polska zaskoczyła młodych Niemców swobodnym i przyjaznym podejściem nauczycieli do uczniów, tak innym niż w szkole niemieckiej. Również zaangażowanie polskiej młodzieży w różne akcje charytatywne budziło spory podziw! Nie zabrakło także stałego punktu programu – wycieczki do Wrocławia! Stolica Dolnego Śląska wprost oczarowała naszych gości!! Miłym akcentem były środowe warsztaty Zumby z Mateuszem Śmikielem, który swym entuzjazmem i niespożytą energią porwał wszystkich do tańca! Sporym wyzwaniem było wejście naszej grupy na Chojnik – ale daliśmy radę! Podczas zajęć podsumowujących wszyscy ocenili bardzo wysoko tegoroczną wymianę, a pożegnalny grill w głogowskiej Marinie nastrajał niektórych sentymentalnie, kusząc przepięknym zachodem słońca nad mostem kolejowym.

Wymiana międzynarodowa z niemieckim Gimnazjum w Langenhagen
Gymnasium Langenhagen
Gymnasium Langenhagen

http://www.gymnasium-langenhagen.de

To wszystkie nie byłoby możliwe, a program tak bogaty – gdyby nie wsparcie finansowe PNWM http://www.pnwm.org/, Gminy Miejskiej Głogów, Gminy Gaworzyce i Starostwa Powiatowego w Głogowie! Dziękujemy.

Już na początku czerwca nasza rewizyta – nie możemy się już doczekać!!! Langenhagen – PRZYBYWAMY WKRÓTCE!

Dzięki dotacji Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży i wsparciu Gminy Miejskiej Głogów,  w okresie od 29 maja 2016r. do 04 czerwca 2016r. , młodzież obu szkół (30 osób) spędziła wspólnie interesujący tydzień: zwiedzając Głogów i okolice, Wrocław, zamek w Książu i bawiąc się na pikniku z okazji Dnia Dziecka. Uczestniczyła również w warsztatach kultury japońskiej. Nie zabrakło też okazji do kreatywnej wspólnej pracy. Młodzież z obu grup brała aktywny udział w zaplanowanych  warsztatach medialnych. W efekcie powstał filmik i gazetka z wymiany.

Już kolejny rok młodzież naszej szkoły uczestniczy w wymianie uczniowskiej z zaprzyjaźnionym Gymnasium Langenhagen. Nie byłoby to możliwe bez determinacji wielu osób, które zaangażowały się przed 20 laty w nawiązanie współpracy oraz podtrzymywanie jej przez kolejne lata. Istotnym elementem każdej wymiany jest również pomoc finansowa różnych instytucji, bez których wsparcia nasza wymiana nie byłaby tak atrakcyjna. Nasz projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży  oraz Gmina Miejska Głogów – serdecznie dziękujemy za wsparcie!

W marcu 15-osobowa grupa z I LO i Gimnazjum Dwujęzycznego wybrała się do Langenhagen, a już 29 maja nasi partnerzy z wymiany przybędą do nas z rewizytą. Szczegółowa fotorelacja na FB szkolnym i wkrótce w galerii zdjęć.

Oto kilka refleksji uczestników tegorocznej wymiany:

„Wymiana była świetnym doświadczeniem, chętnie pojechałabym tam jeszcze raz. Poznałam wiele osób, zwiedziłam ciekawe miejsca i przekonałam się, jak wygląda codzienne życie w Niemczech.”Alicja Malica, 2c

Gdybym miała opisać wymianę jednym słowem, zdecydowanie byłoby to ZASKOCZENIE. Niemcy, chociaż tak blisko, są zupełnie inni pod względem mentalności. Ciepło i życzliwość Niemców u których spędziłam tydzień sprawiało, ze moje serce roztapiało się za każdym razem, kiedy spędzaliśmy czas w domu. Mój partner z wymiany okazał się przemiłym i bardzo zabawnym chłopakiem, z którym kontakt wcale mi się nie urwał po zakończeniu wymiany. Ogromny szok wywołała tez u mnie łatwość komunikacji, mimo faktu, ze mówiłam tylko w języku angielskim, potrafiłam dogadać się z każdym i ręczę, że  każdy kto pojedzie na wymianę, nagle jest zaskoczony swoimi umiejętnościami lingwistycznymi.  Sam język niemiecki okazał się dla mnie wspaniały, naturalnie jest miękki i melodyjny – zupełnie inny od polskiego, naszpikowanego twardym ,,r”(…)” Patrycja Worobiej, 1d

„Moim zdaniem wyjazd był bardzo udany, zdobyliśmy wiele nowych doświadczeń i poznaliśmy „nie-książkowy” język niemiecki. Mogliśmy się oswoić z językiem oraz przełamać lęk przed mówieniem, jak również poznać nieco odmienną od polskiej kulturę.” Weronika Sołtyszewska, 1a

„Bardzo mi się podobało, byli bardzo mili ludzie i atmosfera. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca i poznaliśmy troszkę niemiecką kulturę. (…) W gronie swoich rówieśników spędziłam prawie cały czas i dobrze się bawiłam. Wymiana była dla mnie nowym i bardzo przyjemnym doświadczeniem. Polecam!!” Ewa Stasiak, 2c

Intensywna współpraca I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie z Gimnazjum w Langenhagen w Niemczech trwa nieprzerwanie od 1996 roku. Głównym celem wymiany międzynarodowej obu szkół jest doskonalenie umiejętności językowych jej uczestników  oraz  obustronne poznawanie miast i państw. Przedmiotem zamierzonych działań jest też wzajemne poznanie  kultury obu krajów, ich  historii, tradycji oraz  zwyczajów, systemu szkolnictwa, realiów życia codziennego, a także nawiązywanie przyjaźni przez uczniów. Wymiana uczniowska prowadzona jest systematycznie. Każdego roku grupa uczniów I LO wyjeżdża na tygodniowy pobyt do Niemiec i zakwaterowana jest u rodzin swoich partnerów z wymiany. Kilka miesięcy później młodzież niemiecka przybywa z rewizytą do swoich koleżanek i kolegów. Program wymiany jest zawsze wielowątkowy i urozmaicony. W jego ramach realizowane są różnego rodzaju projekty, np.: „Hamburg – miasto portowe dawniej i dziś”, „Gotujemy po polsku”, „Mój świat wartości”, „Różnorodność i bogactwo naszych kultur”, „Niemcy – kraj z bogatą historią migracyjną”, które podejmowane są przez uczniów z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem oraz  z wykazaniem własnej inicjatywy. Podczas wspólnych pobytów młodzież obu szkół integruje się, poznaje historię, kulturę i tradycję, nabiera pewności siebie w komunikowaniu się w języku niemieckim oraz potwierdza swoje umiejętności w języku angielskim oraz nabiera motywacji do dalszej nauki tych języków, widząc jej sens. Wycieczki, wspólna praca nad projektami, gry i zabawy integracyjne oraz wspólnie spędzony czas tworzą wspaniałą atmosferę do lepszego poznania się i nawiązania licznych przyjaźni, które kontynuowane są podczas prywatnych spotkań. Wymiana międzynarodowa dofinansowywana jest w dużej mierze  przez organizację międzynarodową: Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.