Dobiegła końca nasza polsko-ukraińska wymiana młodzieżowa realizowana z Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Plac za szkołą
Hol główny
Przejście pomiędzy szkołą Polską i Ukraińską

Tym razem to my byliśmy z rewizytą na Ukrainie. Po pięciu dniach intensywnych spotkań i zajęć we Lwowie, jesteśmy już z powrotem, bogatsi o nowe wrażenia, wspomnienia i przyjaźnie.

Lwów to piękne miasto, pełne śladów polskości.

Przywitał nas słoneczną pogodą, lecz najserdeczniejsze było dla nas przywitanie kolegów i koleżanek poznanych w sierpniu. Przez pięć dni, od 13 do 17 września poznawaliśmy atrakcje miasta i jego najważniejsze zabytki. Zapaliliśmy znicze na grobach wielu znanych Polaków oraz obrońców Lwowa spoczywających na cmentarzu Łyczakowskim i w Zadwórzu – miejscu „polskich Termopil” z 1920 r.

Zostaliśmy przyjęci na audiencji przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, a w czwartkowy wieczór podziwialiśmy piękną lwowską operę od wewnątrz.

Nie mogło oczywiście zabraknąć warsztatów pierwszej pomocy i gier terenowych, w czasie których niejeden z nas musiał stać się „ofiarą” wypadku i liczyć na pomoc kolegów. W Instytucie Ratownictwa ćwiczyliśmy swoją sprawność na ścieżce dla studentów.

Pani Roksolana Zubko zapoznawała nas z podstawami języka ukraińskiego, aby nasze przyszłe podróże były łatwiejsze.

Był to dla nas piękny czas, ale wszystko się kończy! Pozostanie zdobyta wiedza i umiejętności, nawiązane kontakty i przyjaźnie oraz większe zrozumienie kultury i zwyczajów sąsiadów zza wschodniej granicy.

W Polsce i na Ukrainie były z nami panie: Elżbieta Żywicka – koordynator projektu, Elżbieta Soja, Roksolana Zubko , Natalia Zaja -opiekunki.

Projekt „ Pierwsza pomoc nie zna granic” realizowany był ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.