29 listopada 2024 r. Hubert Borsukiewicz (1ag), Weronika Kmiecik (1ag), Mikołaj Łukijańczuk (1ag), Maja Matczuk (1ag) i Kamil Skrzypczak (1ag) uczestniczyli w NOCY ANGLISTÓW na Uniwersytecie Zielonogórskim (Instytut Neofilologii, Zakład Anglistyki). NOC ANGLISTÓW dla klas patronackich rozpoczyna się najczęściej przed południem i tak też było w Instytucie Neofilologii, który gościł łącznie 24 uczniów z ILO im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie (pod opieką  U. Majdańskiej-Wachowicz) oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie (pod opieką Natalii Hoszman i Małgorzaty Leśniewskiej).

W pierwszej części spotkania dr Urszula Majdańska-Wachowicz przeprowadziła godzinne warsztaty pt. LET ME TAKE YOU ON A MUSIC TRIP, które nawiązywały do najnowszej monografii prelegentki pt. Recenzja muzyczna jako gatunek wypowiedzi. Ujęcie kontrastywne, Zielona Góra 2024. Uczestnicy zostali zabrani w muzyczną podróż, podczas której dowiedzieli się, m.in. jak wygląda dział recenzji w amerykańskim magazynie „Rolling Stone”, nauczyli się analizować i tworzyć nagłówki prasowe, planować materiały wizualne, podpisy do zdjęć i wyimki tekstowe itp. Było dużo interakcji, aktywizacji i kreatywności.

W drugiej części spotkania dr hab. Leszek Szymański prof. UZ w wykładzie pt. O GRAMATYCE NIE Z PODRĘCZNIKApokazał, jak, po części, wygląda praca językoznawcy „od kuchni”, szczególnie w kontekście badań socjolingwistycznych w terenie. Pan Profesor wyjaśnił na początku czym zajmuje się językoznawstwo i co z badań językoznawczych mają ludzie „spoza branży”. Wykład nawiązywał do projektu badawczego prof. Szymańskiego, który dotyczył wypowiedzi z dwoma (lub więcej) czasownikami modalnymi. Jak zaznaczył pan Profesor, podręczniki do języka angielskiego nie opisują tych konstrukcji bądź uznają je za błędne i niedopuszczalne. Tymczasem są one charakterystyczne m.in. dla dialektów południowoamerykańskich. Projekt był realizowany na University of Georgia w Athens, GA, we współpracy z wybitnym amerykańskim dialektologiem prof. Williamem Kretzschmarem w ramach stypendium Fullbrighta (Fullbright Senior Award). Po wykładzie był czas na pytania do prelegenta.

Instytut Neofilologii UZ (Zakład Anglistyki) po raz drugi zaangażował się w NOC ANGLISTÓW, którą w Instytucie koordynuje dr hab. Leszek Szymański, prof. UZ. Nasza szkoła po raz drugi uczestniczyła w tym wydarzeniu i czekamy  na kolejną edycję za rok.