Z kraju…

•W sierpniu 2019 roku w warszawskim Bemowie otworzyła się pierwsza w Polsce biblioteka usytuowana w galerii handlowej.
•Kopalnia Anna w Pszowie na Śląsku została zamknięta w 2012 z powodu wyczerpania złóż węgla. Ostatnio przekazano władzom Pszowa wieżę dawnego szybu. To właśnie tam samorząd chce otworzyć bibliotekę, pozostawiając przy tym, jak najwięcej z oryginalnego wyglądu budynku, tak od wewnątrz, jak i z zewnątrz.
•Poznańska Biblioteka Raczyńskich planuje stworzyć w mieście sieć książkomatów, której głównym celem byłoby ułatwienie dostępu do książek czytelnikom z dzielnic najbardziej oddalonych od bibliotecznych filii.
•Ostatnie badanie Biblioteki Narodowej pokazało, że najchętniej kupujemy dziś książki na własność – tak robi 41% czytelników. 35% szuka nowych tytułów do przeczytania u znajomych, a 31% liczy na książkowe prezenty. Wśród podstawowych źródeł literatury biblioteki znalazły się na czwartym miejscu – korzysta z nich 27% czytelników. Oznacza to, że biblioteki są nadal ważnym źródłem książkowych nowości.

Ze świata…

•W styczniu 2020 roku na jednym z placów miasta Meksyk stanął wymalowany w kwiaty Boeing 737–200. Samolot nosi nazwę Volando a la Utopia, co z hiszpańskiego tłumaczy się na Lot do Utopii. Ten lot jest możliwy, bo samolot został przerobiony na publiczną bibliotekę.
•Mieszkający w Toronto
osiemdziesięciotrzylatek kochał książki od dziecka. Udało mu się zebrać imponującą kolekcję dwunastu tysięcy tomów, które zgromadził w niewielkim mieszkaniu. Teraz – z uwagi na wiek – zaczął szukać dla swoich książek nowych domów.
•Piętnastoletni mieszkaniec Bangor w stanie Maine w USA buduje makiety z klocków Lego. Na cel obiera budynki ze swojej okolicy. Stworzył już modele lokalnej szkoły, opery czy ratusza. Największym jego projektem jest makieta biblioteki publicznej. Do jej wykonania użył 18 tysięcy klocków, a praca zajęła mu ponad rok.

Źródło: Internet