Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, o sytuacji w branży wydawniczo-księgarskiej. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony po raz pierwszy przez UNESCO w 1995 roku. Z powodu pandemicznej sytuacji tegoroczne obchody przeniosły się do Internetu i świętować będziemy online. Dlatego też zachęcam wszystkich do upamiętnienia święta książki i czytelnictwa w tej właśnie formie. Być może teraz czytacie więcej. Być może w swoich czytelniczych podróżach trafiliście na coś szczególnego. Napiszcie o tym: w Librusie, na szkolnym Facebooku. Rekomendacje koleżanek i kolegów są najlepszą zachętą do sięgnięcia po dobrą lekturę w czasie wolnym.
Światowy Dzień Książki to również Światowy Dzień Praw Autorskich. Dlatego warto poszerzyć wiedzę na temat praw autorów do ich dzieł oraz sytuacji, kiedy te prawa zostają naruszone. Szczególnie polecam:
•https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday
•https://www.unesco.pl/neste/4/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-7/
•http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940240083/U/D19940083Lj.pdf
•https://edunews.pl/badania-i-debaty/opinie/3277-prawa-autorskie-co-wolno-w-szkole
•https://www.legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/prawo-w-praktyce/news/3508,prawo-autorskie-w-edukacji-o-czym-pamietac-przed-powrotem-do-szkoly