Gimnazjum w Langenhagen (Niemcy) w terminie 18.05.- 24.05.2014 r.
Gimnazjum w Langenhagen (Niemcy) w terminie 18.05.- 24.05.2014 r.

W naszej szkole przebywała w dniach od 18.05.2014r. do 24.05.2014r. grupa młodzieży z zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Langenhagen (Dolna Saksonia) w ramach prowadzonej regularnie od lat międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Uczniowie przybyli z rewizytą. Grupą niemiecką opiekowali się pani Kerstin Reichart de Flores oraz pan Sönke Neuβ. Nasi goście mieszkali w domach swoich partnerów z wymiany, gdzie mogli poznać realia życia codziennego oraz polskie zwyczaje, tradycje i kuchnię. Różnorodny i niezwykle ciekawy program pobytu przygotowały panie Ewa Protacka i Renata Chmielewska, które jednocześnie opiekowały się całą polsko-niemiecką grupą uczestników.

Program wymiany rozpoczęło w poniedziałek oficjalne powitanie w murach naszej szkoły jej uczestników dokonane przez panią dyrektor Bożenę Kowalczykowską. Podczas tego spotkania w szkolnej galerii uczniowie mieli okazję zapoznać się z tradycją, osiągnięciami i dorobkiem naszej szkoły w przygotowanej prezentacji multimedialnej, a następnie udali się na zwiedzanie jej sal lekcyjnych. Po południu uczestnicy wymiany mieli możliwość, dzięki życzliwości pana prezydenta Jana Zubowskiego, bezpłatnego zwiedzania pod opieką przewodnika miejskiego min. Głogowskich Sukiennic, Wieży Ratuszowej oraz fortyfikacji miejskich.  We wtorek cała grupa wyjechała na jednodniową wycieczkę do Wrocławia, aby poznać zabytki i ciekawostki stolicy Dolnego Śląska. Pod opieką przewodnika miejskiego uczestnicy wymiany zachwycali się pokazem grającej fontanny – oryginalnej atrakcji Wrocławia, jednej z największych fontann w Europie powstałej na Pergoli przy Hali Ludowej, zwiedzali Ostrów Tumski i zabytki Starego Miasta z Rynkiem Głównym. Środa to dzień zajęć lekcyjnych w naszym liceum. Nasi goście mieli możliwość przyjrzenia się lekcjom prowadzonym w naszej szkole oraz wzięli w nich udział, poznali skalę ocen oraz system szkolnictwa obowiązujący w Polsce. W czwartek uczniowie wyjechali na jednodniową wycieczkę do Karpacza, by pod opieką przewodnika górskiego poznać piękno przyrody Karkonoszy podczas pieszej wędrówki jednym ze szlaków górskich oraz poznać uroki i atrakcje samego miasta Karpacza. Piątek obfitował w doznania artystyczne i kulturalne. Pod okiem instruktorów, podczas warsztatów w MOK, uczniowie uczyli się tańczyć poloneza oraz doskonalili umiejętności taneczne w tańcach towarzyskich, a na zajęciach plastycznych malowali na T-shirtach wyrażenia, słowa, obrazki związane z polsko-niemieckim spotkaniem, a następnie podarowali je swoim partnerom z wymiany. Ostatnim punktem programu było podsumowanie wymiany dokonane w bibliotece szkolnej oraz prezentacja zdjęć i filmów, które powstały w trakcie rewizyty. Podczas całego  programu wymiany  realizowanego  zarówno podczas pobytu grupy polskiej w Niemczech w marcu 2014r. oraz grupy niemieckiej w Polsce w maju 2014r. przyświecał projekt zatytułowany :”Polska i Niemcy – bogactwo i różnorodność kultur”. Sobota to dzień pożegnania naszych gości. Rozstaniu towarzyszyły także łzy. Podczas tej wymiany szkolnej nawiązały się liczne przyjaźnie i sympatie, a każdy dzień obfitował w ciekawe i atrakcyjne formy spędzania czasu. Wszyscy uczestnicy doskonalili swoje umiejętności językowe szlifując każdego dnia język angielski i niemiecki, doceniając zdolność posługiwania się nimi na co dzień.

Za finansowe wsparcie całego programu wymiany międzynarodowej dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie oraz Starostwu Powiatowemu w Głogowie.

A tak o wymianie wypowiadają się jej uczestnicy:

„ W ciągu dwóch tygodni przekonaliśmy się, że wymiana polsko-niemiecka to świetne doświadczenie, dobra zabawa i wiele nowych znajomości. Mogliśmy trenować dwa języki(angielski i niemiecki)oraz poznać obcą kulturę i zwyczaje. Najlepszym wspomnieniem będzie jednak przede wszystkim zawarcie nowych przyjaźni i spędzenie miło czasu.”

Tomek, Bartek, Piotr

„Zarówno w Langenhagen w marcu, jak i w Głogowie dwa miesiące później, mieliśmy okazję zawiązać wspaniałe znajomości z uczniami z Niemiec. W tym czasie robiliśmy mnóstwo rzeczy, zaczynając od zwiedzania wielu polskich i niemieckich miast…”

Natalia, Łukasz, Rafał

„Boska atmosfera. Fajna zabawa. Uczenie się nawzajem języków: polskiego i niemieckiego. Zgrana grupa. Selfies. Ciekawe miejsca. Polonez. Paintball i adrenalina. Świetne jedzenie”

Ada i Daga

„Ciekawe wycieczki. Dobrze zagospodarowany czas. Odkrywanie ciekawych miejsc w Głogowie. Dużo jedzenia”

Paulina i Agata

„Dużo atrakcji: paintball, ognisko i kiełbaski. Ciekawe zajęcia: taniec, robienie koszulek – sweet focia. Wspaniała  pogoda. Spacery w górach i na wycieczkach. Uczenie Niemców polskich słówek i na odwrót. Krótki pobyt. Angielski i niemiecki cały czas.”

Marta

Opracowały:

Ewa Protacka i Renata Chmielewska