Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji na Uniwersytecie Zielonogórskim. Poniżej sprawozdanie Kamili Latus (3esp), która należy do dwujęzycznego koła dziennikarskiego.  Zachęcamy do lektury!

 …..

16 listopada o godzinie 15.00 odbyła się sesja naukowa online „O równości i nierównościach” zorganizowana przez Uniwersytet Zielonogórski z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Sesję zorganizowała dr hab. Magdalena Steciąg, prof. UZ, która jest Pełnomocnikiem Rektora do spraw Równego Traktowania na UZ.  Głos zabrała  prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska podczas wykładu pt. „Panem sytuacji jest pandemia. O nierówności płci we współczesnej polszczyźnie”. Oprócz bardziej nagłośnionych tematów, takich jak feminatywy, można było dowiedzieć się o nierówności językowej występującej w codziennych tekstach, nawet tak ważnych jak konstytucja. Prof. Szpyra-Kozłowska mówiła m.in. o niewidoczności kobiet w historii, używaniu męskiego rodzaju jako tego neutralnego oraz niejasności tekstów z tego właśnie powodu. Po wykładzie miała miejsce dyskusja, w której można było rozwinąć wcześniej poruszone tematy.  

   Sesja zakończyła się o godzinie 17.00.  Prezentacje były niezwykle ciekawe. Wykład uświadomił uczestnikom jak dużym problemem jest dyskryminacja, a zarazem zachęcił do dalszego rozwijania swojej wiedzy na ten temat.   

Kamila Latus