Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem walczącym o przestrzeganie praw człowieka na całym świecie.

Maraton Pisania Listów to globalna akcja wystosowywania apeli listownych i wyrazów solidarności w kilku konkretnych sprawach, organizowana przez Amnesty International. Co roku w okolicy Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) ludzie na całym świecie łączą siły, by upomnieć się o osoby, których prawa człowieka są łamane,

Piszemy listy adresowane do władz konkretnych krajów w obronie kilku lub kilkunastu wybranych osób: tych, którzy płacą swoją wolnością za obronę wartości zawartych w prawach człowieka; tych, którym grozi niebezpieczeństwo, bo sprzeciwiają się kulturze zysku kosztem ludzi i środowiska; tych, którzy cierpią niesprawiedliwość, bo odważyli się działać w słusznej sprawie.  

Maraton po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 2001 r.   Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty.  W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje.                             

W 2019 roku  zebrano  ponad 6,5 miliona listów i podpisów w 10 sprawach na całym świecie,  w Polsce podpisano ponad  370 tysięcy akcji,  w  I LO w Głogowie napisaliśmy ponad  2300 listów!

Kim są bohaterowie i bohaterki tegorocznego Maratonu Pisania Listów? >>> 

Na stronie Maratonu:   https://maraton.amnesty.org.pl/   znajdziecie sylwetki i opis 10 tegorocznych bohaterek i bohaterów.                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów 2020!!!

( szczegóły organizacji  tej akcji w naszej szkole już wkrótce)

                                                                           Grupa Szkolnego Wolontariatu